Pierwszy „cytat” z Matejki - Adam Poniński ze Szczęsnym Potockim Centralny fragment obrazu z dodaną lożą Drugi „cytat” z Matejki - Franciszek Salezy Potocki, Michał Fryderyk Czartoryski i brat króla Michał Jerzy Poniatowski

Muzeum Zamojskie zaprasza na prezentację obrazu
„Rejtan wg Matejki” - Georga Fischhofa.
Obraz można oglądać w dniach:
wtorek - niedziela w godz. od 900 do 1600.

 •    Informator   

   Propozycje Przedsięwzięć Kulturalnych Muzeum Zamojskiego w Zamościu

  na 2017 rok

   

  Muzeum Zamojskie w Zamościu

  22-400 Zamość

  ul. Ormiańska 30

  tel. 883 375 555, lub 883 375 571 fax. 084 638 42 02

  e-mail: biuro@muzeum-zamojskie.pl, www.muzeum-zamojskie.pl

   

  Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego

  22-400 Zamość

  ul. Zamkowa 2

  tel. 882 106 007

  e-mail: biuro@muzeumarsenal.pl www.muzeumarsenal.pl

   

  Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego

  22-400 Zamość

  Planty Zamojskie przy ul. Łukasińskiego 2B

  tel. 882 106 006

  www.muzeum-zamojskie.pl

   

  W 2017 roku Muzea i Galeria czynne codziennie oprócz poniedziałków w godz. od 9.00 do 16.00, w sezonie letnim: maj – wrzesień w godz. od 9:00 do 17:00.

  Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego w okresie od października do kwietnia czynna

  po zgłoszeniu w kasie Muzeum Zamojskiego w Zamościu, przy ul. Ormiańskiej 26.

  tel. 883 375 555, lub 883 375 564 fax. e-mail: ekspo@muzeum-zamojskie.pl, www.muzeum-zamojskie.pl

  Muzeum Martyrologii Rotunda – Wystawa stała „Ku przestrodze i pamięci. Rotunda Zamojska 1939 – 1944”, ul. Męczenników Rotundy czynna codziennie od kwietnia do października w godz. od 7.00 do 20.00, wstęp wolny.

  Muzeum Zamojskie

  Ekspozycje stałe:

  1. Zamość, Zamoyscy, Ordynacja Zamojska 1580 – 1939.

  2. Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu.

  3. Sztuka ludowa Zamojszczyzny.

  4. Rejtan wg Matejk i- Georga Fischhofa. Wiedeń 1896 r

  Wystawy czasowe w Muzeum Zamojskim w 2017 roku

   

  Nabytki numizmatyczne i medalierskie ostatniego dwudziestolecia 1996 – 2016 – styczeń – luty 2017. Wystawa prezentuje eksponaty numizmatyczne i medalierskie ze zbiorów Muzeum Zamojskiego uzupełnione prezentacją depozytów oraz wydawnictw numizmatycznych.

  Kierunek sztuka. 85 lat tradycji muzealnych KUL – ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wystawa prezentuje malarstwo polskie XIX i pocz. XX w. (m.in. Boznańska, Malczewski, Michałowski, Gottlieb, Wyczółkowski) a także porcelana, srebro oraz sztuka użytkowa. Wystawa będzie prezentowana od marca do maja.

  Bursztyn – złoto Bałtyku – wystawa ze zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Biżuteria z bursztynu -wisiory, broszki, pierścienie; przedmioty użytkowe – m.in. szkatułki, puzderka, zegary, fajki i cygarniczki, przybory na biurko od XVII w. do czasów współczesnych. Wystawę uzupełnią zabytki archeologiczne ze zbiorów Muzeum Zamojskiego. Wystawa będzie prezentowana od marca do czerwca.

  Na pograniczu kultur. Sztuka sakralna diecezji zamojsko – lubaczowskiej – wystawa zorganizowana z okazji 25 rocznicy erygowania diecezji zamojsko-lubaczowskiej.Najcenniejsze zabytki sztuki sakralnej – złotnictwo, tkaniny liturgiczne, malarstwo i rzeźba ze zbiorów muzeów kościelnych i samorządowych w regionie. Wystawa będzie prezentowana od czerwca do sierpnia.

  Renesans we Lwowie i Zamościu. Wystawa planszowa przygotowana we współpracy z Muzeum Historycznym we Lwowie. Prezentowana będzie od czerwca 2017 r.

  Skarby Grodów Czerwieńskich. Prezentacja skarbów i zabytków z badań archeologicznych w latach 1952-2015. W tym najcenniejsze skarby biżuterii srebrnej z grodziska w Czermnie i okolic.

  Przedsięwzięcia:

  III Edycja Konkursu pt. Trudne decyzje, kontrowersyjne wybory – Żołnierze Wyklęci. Organizowany przy współpracy z Gimnazjum nr. 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu. Konkurs odbędzie się 10 marca w siedzibie Muzeum Zamojskiego. Organizator: Muzeum Zamojskie w Zamościu.

  Kiermasz Wielkanocny. 41. Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną – podsumowanie konkursu dla twórców z regionu zamojskiego. Kiermasz odbędzie się 9 kwietnia na Rynku Wielkim oraz w siedzibie Muzeum.
  Organizatorzy: Muzeum Zamojskie, Zamojski Dom Kultury, Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Zamość

  XXX II Konkurs Wiedzy o Zamościu i Regionie – Konkurs adresowany dla szkół podstawowych miasta Zamościa. Konkurs odbędzie się 26 kwietnia 2017 r. Organizator: Muzeum Zamojskie w Zamościu.
  Materiały dla uczestników konkursu: 
  Karta uczestnictwa
  Regulamin Konkursu

  IX Edycja Konkursu Historycznego Dzieci Zamojszczyzny- organizowany przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu. Konkurs odbędzie się 19 maja 2017 r. Organizator: Muzeum Zamojskie w Zamościu.

  Zamojska Noc Muzeów, kolejna edycja Nocy Muzeów odbędzie się  20 – 21 maja 2017 r.

  Organizatorzy: Muzeum Zamojskie, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”,Koło Przewodników PTTK w Zamościu.

  XXII Jarmark Hetmański – mennica muzealna. 3-4 czerwca.

  Organizator: Muzeum Zamojskie w Zamościu.

  IV Zamojski Festiwal Filmowy. Spotkania z historią – Plenerowe projekcje filmów historycznych i batalistycznych. Pokazy bractw rycerskich i grup rekonstrukcji historycznej.

  Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego 

   

  WYSTAWY STAŁE:

  Projekcja multimedialna Historia Twierdzy i Miasta Zamość – Prochownia

  Arsenał Zamojski od XVI do XIX wieku – Arsenał

  Zamojszczyzna na tle działań militarnych i rozwoju techniki wojskowej w XX w – Pawilon pod Kurtyną

  WYSTAWY CZASOWE 2017 r.

  Uczniowie Hefajstosa – wystawa prezentuje oryginalne metody tworzenia broni i narzędzi praktykowane od wieków. Opowiada o kowalstwie
  i płatnerstwie – rzemiosłach trudnych, uprawianych już tylko przez pasjonatów. Ilustracją tych pasji są zgromadzone na wystawie przedmioty. Wystawa czynna do kwietnia 2017 r.

  Zapamiętane Niezapisane. O wojnie na fotografiach Feliksa Łukowskiego – wystawa prezentuje zdjęcia z kolekcji Feliksa Łukowskiego, będące zapisem życia zamojskich wsi w latach 40. i 50. Autor wykonał blisko 1500 fotografii dokumentujących świat swoich rodzinnych Siemnic i okolicznych miejscowości. Wystawa czynna od lutego do kwietnia 2017 r.

  Leon Barszczewski – podróżnik i fotograf XIX – wiecznej Azji Środkowej – ekspozycja poświęcona jest życiu i działalności Leona Barszczewskiego – podróżnika i badacza Emiratu Bucharskiego, przyjaciela Tadżyków i Uzbeków, odkrywcy starożytnej Samarkandy, glacjologa, fotografa, archeologa i etnografa. Wystawa czynna od kwietnia do września 2017 r.

  A więc wojna!!! Ludność cywilna we wrześniu ’39 – wystawa przygotowana z myślą o zwykłych ludziach, których życie zmieniło się diametralnie wskutek prowadzonej wojny. Prezentowane relacje przedstawiają doświadczenia i odczucia ludzi różniących się pod względem wieku, profesji czy pełnionej roli społecznej. Wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lublin, czynna od września do października 2017 r.

  Piechota Polska XVI – XIX wieku – ekspozycja poświęcona historii i rozwojowi piechoty polskiej, struktury i taktyki walki. Wystawa czynna od października do grudnia 2017 r.

  586 dni stanu wojennego – wystawa upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa w czasie trwania stanu wojennego w Polsce. Wystawa zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, czynna – grudzień 2017 r.

   

  Imprezy Towarzyszące

  „Muzealna Sobota Babci i Dziadka z Wnukami”– Zajęcia edukacyjne skierowane do dzieci od 6 do 12 lat oraz ich Dziadków. Prowadzone na wystawie czasowej „Uczniowie Hefajstosa”. Tematem zajęć jest: rzemieślnik oraz rzemiosło.

  Ferie w Muzeum 2017– Cykl zajęć o otwartej formule, prowadzonych od wtorku do piątku 17.01 – 20.01.2017 i od wtorku do piątku 24.01 – 27.01.2017 roku. Warsztaty przygotowane w oparciu o stałe i czasowe wystawy dla dzieci i młodzieży, dla uczestników indywidualnych i grup zorganizowanych. Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 lat.

  Majówka 2017- 1 maja – pokaz tradycyjnych japońskich technik zdobienia metalu „Cho-Kin japońska sztuka rzeźbienia metalu” towarzyszący wystawie: Leon Barszczewski – podróżnik i fotograf XIX-wiecznej Azji Środkowej

  2 maja – wykład pod tytułem  „Sztandary bojowe wojsk Królestwa Polskiego w XVI i XVII w.” – M. Soroka

  3 maja – zajęcia edukacyjne: „Polskie Symbole Narodowe” dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat.

  Noc Muzeów– Zwiedzanie obiektów muzealnych, wystawy, koncerty i inne atrakcje.

  Dzień Dziecka Super Bohaterowie naszych czasów– Najmłodszych gości tego dnia w muzeum, odwiedzą Super Bohaterowie. Poprzez gry i zabawy wspólnie będziemy obchodzić to wyjątkowe święto.

  Kto Ty Jesteś? Polak Mały!- Zajęcia edukacyjne, skierowane do dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat, prowadzone w ramach obchodów Święta Niepodległości.

  Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego.

  Ekspozycja stała:

  1. Rzeźby pomnikowe i portretowe prof. Mariana Koniecznego.

  Wystawy czasowe:

  „Bolesław Leśmian – notariusz i poeta”- Wystawa dokumentacyjna ze zbiorów Państwowego Archiwum w Zamościu, Muzeum Zamojskiego. Sierpień 2017 r.

  Wystawa plakatów Alfreda Hałasy- Retrospektywna wystawa plakatów wybitnego plakacisty, pochodzącego z Zamościa profesora na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Montrealu (Quebec, Kanada). Maj – czerwiec 2017 r.

  Chrzest Polski w ilustracjach- Prezentacja prac, które powstały po X Ogólnopolskich Warsztatach Ilustratorów, zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury. Wrzesień 2017 r.

  l1

  Ceny biletów:

  w Muzeum Zamojskim w Zamościu

  normalny
  10.00 zł
  ulgowy(1)
  6.00 zł
  bilet zbiorowy (wycieczkowy)
  6.00 zł
  Karta Dużej Rodziny :
  -normalny
  -ulgowy
   
  6.00 zł
  3.00 zł
   Zwiedzanie z przewodnikiem (język polski) – 30 zł

  w  Muzeum Fortyfikacji i Broni  Arsenał

  normalny – 3 obiekty
  25.00zł
  normalny – 1 obiekt
  10.00 zł
  ulgowy – 3 obiekty
  12.00zł
  ulgowy(1) – 1 obiekt 
  6.00 zł
  bilet zbiorowy (wycieczkowy) – 1 obiekt
  6.00 zł
  Karta Dużej Rodziny :
  normalny – 3 obiekty
  -normalny – 1 obiekt
  ulgowy – 3 obiekty
  -ulgowy(1) -1 obiekt

   

  15.00zł
  6.00 zł
  7.00zł
  3.00 zł
   Zwiedzanie z przewodnikiem (język polski) – 30 zł

  w Galerii Rzeźby prof. M.Koniecznego:

  normalny
  5.00zł
  ulgowy(1)
  3.00 zł
  bilet zbiorowy (wycieczkowy)
  3.00 zł

  Oprowadzanie po muzeum przez przewodnika (język polski)  30.00 zł

  Wstęp do wszystkich obiektów Muzeum Zamojskiego w Zamościu z Zamojską Kartą Turysty:

   
   
     
   Wstęp wolny /bezpłatnie/
  Dzień nieodpłatny będzie ustalany na bieżąco i podawany do wiadomości w sposób przyjęty w Muzeum tzn. na stronach internetowych muzeum: www.muzeum-zamojskie.pl, www.muzeumarsenal.pl oraz w kasach Muzeum Zamojskiego.
  W MIESIĄCU LISTOPADZIE DNIEM NIEODPŁATNEGO WSTĘPU DO MUZEUM JEST
  *WTOREK*
   
   
  (1) Bilety Ulgowe
  Ulga w opłacie za wstęp do muzeum przysługuje po okazaniu stosownych dokumentów:
  – uczniom i studentom oraz uczestnikom studiów doktoranckich,
  – emerytom, rencistom, a także osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunami,
  – nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wychowawcom placówek opiekuńczo-wychowawczych, oświatowo-wychowawczych i resocjalizacyjnych,
  – nauczycielom akademickim
  – osobom odznaczonym odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, odznaką honorową „Zasłużony działacz kultury”, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” lub wyróżnionym tytułem honorowym „Zasłużony dla Kultury Narodowej”,
  – kombatantom
  Zwolnienie z opłaty za wstęp do muzeum przysługuje, po okazaniu stosownych dokumentów:
  – osobom odznaczonym Orderem Orła Białego, Orderem Wojennym Virtuti Militari, Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  – posłom na Sejm i senatorom Rzeczypospolitej Polskiej
  – pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów,
  – członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS),
  -nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wychowawcom placówek opiekuńczo-wychowawczych, oświatowo-wychowawczych i resocjalizacyjnych, którzy sprawują opiekę nad grupami zwiedzającymi Muzeum Zamojskie w ramach zajęć programowych,
  – nauczycielom akademickim towarzyszącym studentom w ramach zajęć dydaktycznych w Muzeum,
  – przewodnikom i pilotom turystycznym w przypadku oprowadzania grup po Muzeum,
  – przewodnikom PTTK zrzeszonym w Kole Przewodników Miejskich i Terenowych im. Róży i Jana Zamoyskich w Zamościu,
  – posiadaczom Karty Polaka, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz. U. Nr 180, poz.1280 oraz z 2008 r. Nr 52, poz. 305),
  – dzieciom do lat 7.
  REGULAMIN ZWIEDZANIA W MUZEUM ZAMOJSKIM W ZAMOŚCIU, W ODDZIALE MUZEUM ZAMOJSKIEGO MUZEUM FORTYFIKACJI I BRONI ARSENAŁ I GALERII RZEŹBY PROF. MARIANA KONIECZNEGO

   

  MAŁY INFORMATOR SENIORA

   

  karta_D_R
  W MUZEUM ZAMOJSKIM HONORUJEMY ZAMOJSKĄ KARTĘ DUŻEJ RODZINY

  l1

   

  Usługi dodatkowe:

  Muzeum Zamojskie w Zamościu oferuje usługi przewodnickie w zakresie oprowadzania po ekspozycjach Muzeum Zamojskiego, Mauzoleum w Rotundzie.