Pierwszy „cytat” z Matejki - Adam Poniński ze Szczęsnym Potockim Centralny fragment obrazu z dodaną lożą Drugi „cytat” z Matejki - Franciszek Salezy Potocki, Michał Fryderyk Czartoryski i brat króla Michał Jerzy Poniatowski

Muzeum Zamojskie zaprasza na prezentację obrazu
„Rejtan wg Matejki” - Georga Fischhofa.
Obraz można oglądać w dniach:
wtorek - niedziela w godz. od 900 do 1700.

 •    Wiosenne zajęcia w Muzeum   

  Wiosenne zajęcia w Muzeum

  Plastyka obrzędowa- pisanki „wydrapywanki”
  Tradycyjne znaki, wzory na dawnych pisankach, co oznaczały? Na jaki kolor zabarwiły się jajka św. Magdaleny u grobu Pana Jezusa w Poniedziałek Wielkanocny?

   

   

   

  Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest przyniesienie przez uczniów ugotowanego w łupinkach cebuli jajka i nożyka do wydrapywania wzorów.

   

  Woskiem malowane – pisanki wielkanocne.
  Omówienie symboliki pisanki. Zapoznanie z narzędziami oraz technikami zdobienia jajek na Zamojszczyźnie (batik lejkowy i szpilkowy). Barwniki roślinne używane do farbowania jaj. Samodzielne wykonanie pisanek.
  Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest przyniesienie przez uczniów ugotowanych jajek (przynajmniej 2 jajka na osobę oraz wosku pszczelego).

   

  Ludowa wycinanka z papieru. Śliczne wycinanki dookoła ściany.
  Podczas warsztatów plastycznych uczniowie zapoznają się z jednym z dawnych zwyczajów dekorowania izby – wycinanką. Poznają różnorodne techniki ich wykonywania, a także sami spróbują wykonać własną wycinankę.
  Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest przyniesienie przez uczniów: papier wycinankowy, gładka bibuła ( biała, kolorowa), nożyczki.

   

  Palma wielkanocna. Cała izba przystrojona.
  Podczas warsztatów plastycznych dzieci poznają cele, sposoby i okoliczności wykonywania palmy, ozdób z bibuły i słomy. Dowiedzą się, jakie znaczenie miały palmy. Własnoręcznie wykonają prostą palmę.
  Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest przyniesienie przez uczniów: gałązki bazi, kolorowa bibuła, kolorowe wstążki, cienki drucik.

   

  Uczestnicy zajęć: starsze przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalny.
  Zajęcia prowadzone będą w dni powszednie w godzinach 9:00-14:00. Koszt jednej lekcji 4 zł od osoby oraz 30 zł od grupy za prelegenta.