Pierwszy „cytat” z Matejki - Adam Poniński ze Szczęsnym Potockim Centralny fragment obrazu z dodaną lożą Drugi „cytat” z Matejki - Franciszek Salezy Potocki, Michał Fryderyk Czartoryski i brat króla Michał Jerzy Poniatowski

Muzeum Zamojskie zaprasza na prezentację obrazu
„Rejtan wg Matejki” - Georga Fischhofa.
Obraz można oglądać w dniach:
wtorek - niedziela w godz. od 900 do 1700.

 •    „Poeta i Notariusz Bolesław Leśmian w Zamościu” – fotorelacja z otwarcia wystawy   

  Wystawa prezentowana w Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego włącza się w cykl obchodów Roku Leśmianowskiego w Zamościu. Obejmuje szereg aspektów jego życia zawodowego, towarzyskiego i twórczego w czasie pobytu w Zamościu w latach 1922 – 1935. Rejent, po objęciu posady na Zamojszczyźnie, nie zaniechał pracy poetyckiej, wiele zawdzięczał prezesowi Sądu Okręgowego w Zamościu Romualdowi Jaśkiewiczowi, który stworzył Leśmianowi odpowiednie warunki do pracy twórczej.

  Na wystawie prezentowane są dokumenty archiwalne, książki, eksponaty, druki ulotne i zdjęcia oddające klimat dwudziestolecia międzywojennego. Odkrywa ona kilka nieznanych wątków, między innymi dotyczących współpracy poety z Juliuszem Kaden-Bandrowskim, redaktorem działu literackiego „Gazety Polskiej” (od 1929 r.), w której drukowano wiersze Leśmiana. Zawiera również informacje o kontaktach notariusza z zamojskim Kołem Miłośników Książki, do którego należał od 1937 roku, a które w skutek śmierci poety zostało odwołane.

  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy o wielkim poecie i prowincjonalnym notariuszu.

   

  Kurator wystawy:

  mgr Łukasz Hasior

   

  Eksponaty pochodzą ze zbiorów:

  Archiwum Państwowego w Zamościu

  Muzeum Zamojskiego w Zamościu

  Zbiorów prywatnych Sławomira Bartnika, Andrzeja Kudlickiego

   

  Wystawę można oglądać do 31 sierpnia.