Pierwszy „cytat” z Matejki - Adam Poniński ze Szczęsnym Potockim Centralny fragment obrazu z dodaną lożą Drugi „cytat” z Matejki - Franciszek Salezy Potocki, Michał Fryderyk Czartoryski i brat króla Michał Jerzy Poniatowski

Muzeum Zamojskie zaprasza na prezentację obrazu
„Rejtan wg Matejki” - Georga Fischhofa.
Obraz można oglądać w dniach:
wtorek - niedziela w godz. od 900 do 1700.

 •    Kierunek Sztuka   

  Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstało 1 września 2016 r. w wyniku konsolidacji trzech jednostek o charakterze muzealnym. Trzon zbiorów stanowi gromadzona latami kolekcja dzieł sztuki z dawnego Muzeum Uniwersyteckiego – ustanowionego z inicjatywy ks. kan. Jana Władzińskiego już w 1932 r. i działającego pod różnymi nazwami do 2016 r. Uzupełniają ją dokumenty i pamiątki zgromadzone w latach 2008-2016 w Muzeum Uniwersyteckim Historii KUL, jak też liczne zabytki archeologiczne z wykopalisk w Piotrawinie nad Wisłą oraz na lubelskim wzgórzu Czwartek zgromadzone w Katedrze Archeologii Polski Instytutu Historii KUL.

  Wystawa w Muzeum Zamojskim w Zamościu – zorganizowana w 85. rocznicę utworzenia Muzeum Uniwersyteckiego im. ks. kan. Jana Władzińskiego – w przededniu wielkiego jubileuszu 100-lecia lubelskiej Uczelni jest zapowiedzią stałej ekspozycji muzealnej w KUL. Rozpoczęte właśnie prace koncepcyjno-budowlane uniemożliwiające eksponowanie dzieł na miejscu, stały się impulsem do wytypowania najcenniejszych muzealiów i pokazania ich szerokiej publiczności w ramach czasowej prezentacji. Jest to też forma podziękowania i upamiętnienia wszystkich darczyńców Muzeum.

  Na wystawie znalazły się średniowieczne rzeźby śląskie, malarstwo obce XVI-XIX w. i polskie XIX/XX w., rysunek i grafika oraz rzemiosło artystyczne. Wśród eksponatów zasługujących na szczególną uwagę są m.in: rzeźba św. Sebastiana z warsztatu Mistrza Ołtarza z Gościszowic oraz szafa ołtarzowa Wielkiej Świętej Rodziny z kościoła pw. Trzech Króli w Kliczkowie, wykonana około 1520 r., a także wysokiej klasy ołtarzowe rzeźby barokowe. Z malarstwa obcego warto zwrócić uwagę na obrazy: Ecce Homo, dzieło niderlandzkiego naśladowcy Juana de Flandes z około 1574 r.; Sacra Conversazione, wiązana z czynnym w Wenecji w 1. poł. XVI w. warsztatem Francesca Rizzo da Santacroce; powstały po 1600 r. Pejzaż z Lotem i córkami, pędzla przedstawiciela manieryzmu flamandzkiego ? Martena van Valckenborcha oraz Kordegarda małp, XVII-wieczna kopia obrazu Davida Teniersa Młodszego, jedyny obraz o tej tematyce w Polsce. Będzie można także zobaczyć obrazy i rysunki wybitnych artystów polskich od Piotra Michałowskiego i Jana Matejki, przez Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego i jego syna Rafała, Włodzimierza Tetmajera i Józefa Pankiewicza, aż po Antoniego Michalaka i Jerzego Nowosielskiego. Pokazywane będą również znakomite przykłady wyrobów porcelanowych z czołowych manufaktur europejskich, zwłaszcza miśnieńskiej, wiedeńskiej i berlińskiej.

  Wystawa czynna w Muzeum Zamojskim w Zamościu od 18 III do 31 V 2017 r.

  Fotorelacja z otwarcia wystawy:

  fot. Sebastian Oliwiak