Pierwszy „cytat” z Matejki - Adam Poniński ze Szczęsnym Potockim Centralny fragment obrazu z dodaną lożą Drugi „cytat” z Matejki - Franciszek Salezy Potocki, Michał Fryderyk Czartoryski i brat króla Michał Jerzy Poniatowski

Muzeum Zamojskie zaprasza na prezentację obrazu
„Rejtan wg Matejki” - Georga Fischhofa.
Obraz można oglądać w dniach:
wtorek - niedziela w godz. od 900 do 1600.

 •    III Konkurs Historyczny „Trudne decyzje, kontrowersyjne wybory – Żołnierze Wyklęci”   

   

  10 marca 2017 r. odbył się Konkurs Historyczny „Trudne decyzje, kontrowersyjne wybory – Żołnierze Wyklęci” zorganizowany przez Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza i Muzeum Zamojskie. Konkurs adresowany był do uczniów gimnazjów województwa lubelskiego.

  Tegoroczna III edycja poświęcona była kobietom działającym w konspiracji, bohaterkami Konkursu zostały:

  Maria Teresa Biczyńska (1923 – 1992), ps. „Wredna”, „Anielka”, urodzona w Zwierzyńcu w rodzinie urzędników Ordynacji Zamojskiej, żołnierz ZWZ-AK. Od 1946 roku studiowała farmację w Akademii Medycznej w Warszawie, w 1950 roku wstąpiła do organizacji „Kraj”, aresztowana w 1952 roku, skazana przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 15 lat więzienia, zwolniona warunkowo w 1958 roku. W ciągu sześciu lat przebywała kolejno w więzieniach w Warszawie, Bydgoszczy-Fordonie, Inowrocławiu, ponownie w Fordonie. W 1959 roku uzyskała tytuł magistra farmacji. Zmarła w 1992 roku w Warszawie.

  Izabela Bakońska – Gajewska (1930 – 2016) ps. „Hanka”, urodzona w Zwierzyńcu w rodzinie urzędników Ordynacji Zamojskiej. W 1943 roku zaangażowała się wraz z koleżankami w zbieranie żywności dla wysiedlonych przez Niemców mieszkańców Zamojszczyzny. Po wojnie kontynuowała naukę w gimnazjum w Zamościu, tam też wstąpiła do harcerstwa. W 1949 roku widząc przemiany w harcerstwie i jego ideologizację w duchu socjalistycznym wystąpiła z jego szeregów. W 1952 roku wstąpiła do organizacji „Kraj”, aresztowana, poddana dotkliwemu śledztwu w więzieniu mokotowskim w Warszawie, została skazana przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie 17 października 1952 roku na 12 lat więzienia. Osadzona w Zakładzie Karnym Bydgoszcz – Fordon. Zwolniona z więzienia po rewizji procesu w 1956 roku. Pracując w Zwierzyńcu ukończyła Wyższą Szkołę Rolniczą w Lublinie, aktywnie włączyła się w pracę Związku byłych Więźniów Politycznych Zamojszczyzny okresu lat 1944 – 1989. Zmarła 14 października 2016 roku w swoim ukochanym Zwierzyńcu.

  Wanda Siwiłło urodzona w 1932 roku w Zamościu w znanej kupieckiej rodzinie z tradycjami patriotycznymi. Ojciec Piotr jako ochotnik walczył w wojnie z Rosją w 1920 roku, za odwagę został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, do 1949 roku prowadził sklep kolonialny. Wanda uczęszczała do Liceum Plastycznego w Zamościu w którym to uczniowie nie mogąc się pogodzić ze zmianami wprowadzanymi w harcerstwie, założyli w 1949 roku organizację konspiracyjną o nazwie „Szara Brać”. Aresztowana wraz z innymi uczniami w październiku 1949 roku, przewieziona została do więzienia na Zamku w Lublinie, po 15 miesięcznym śledztwie ogłoszono wyrok, zwolniono ją z więzienia, powróciła do szkoły. Po maturze ukończyła studia w Poznaniu, gdzie mieszka do chwili obecnej.

  Zadania konkursowe polegały na zapoznaniu się z życiorysami bohaterek a także informacjami z historii harcerstwa w Polsce.

  Do konkursu przystąpiło 10 drużyn z 6 szkół:
  – Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie, – Zespół Szkół w Żdanowie, – I Społeczne Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Zamościu, – Zespół Szkół w Werbkowicach, – Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamoyskiego XVI Ordynata w Zamościu, – Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu.
  Za przygotowanie logistyczne odpowiadały Małgorzata Drozd, Marta Słomianowska – nauczycielki Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu, merytoryczne – Maria Rzeźniak – kustosz Muzeum Zamojskiego.
  Konkurs odbył się pod honorowym patronatem
  – Prezydenta Miasta Zamość
  – Lubelskiego Kuratora Oświaty
  – Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
  – Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziała w Zamościu.
  Katolickie Radio Zamość objęło go patronatem medialnym.

  Uczestnicy konkursu przeszli trasę: Muzeum Zamojskie – Klub Harcerski „Wiking” – Kościół ojców Franciszkanów (dawniej Liceum Plastyczne) – Rotunda – Infułatka – Planty – Luneta – Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego, czyli miejscami związanymi z życiorysami bohaterek. Na trasie rozwiązywane były pytania konkursowe.
  Podsumowanie Konkursu poprzedziła gorąca wojskowa grochówka przy ognisku przygotowana przez żołnierzy z 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu.

  I miejsce w Konkursie zajęła drużyna z Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamojskiego XVI Ordynata w Zamościu w składzie: Kamila Śledź, Wiktoria Tochman, Mateusz Kasjaniuk

  II miejsce w Konkursie zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu w składzie:
  Ada Kostrubiec, Wiktor Wachowicz, Jakub Kopiel

  III miejsce w Konkursie zajęła drużyna z I Społecznego Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Zamościu w składzie: Danuta Ciupała, Aleksandra Magryta, Nina Kowalczyk

  Indywidualną Nagrodę Główną zdobyła Wiktoria Tochman.

  Swoją obecnością konkurs uświetniła druhna Sława Bilska, opiekunka 6 Drużyny Harcerskiej „Rzarłacze” im. Jadwigi Harczuk – Muszyńskiej oraz harcerki z 4 Zamojskiej Drużyny Harcerek „Las” im. Jadwigi Harczuk – Muszyńskiej, harcerze z 1 Zamojskiej Drużyny Harcerzy „Wiatr” oraz zaproszeni goście: Pani Małgorzata Bzówka – Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Miasta Zamość, Pani Teresa Sawicka – starszy wizytator Lubelskiego Kuratorium Oświaty Oddziału Zamiejscowego w Zamościu, Pani Izabela Kawałko – Dyrektor Biura Poselskiego Posła Sławomira Zawiślaka, Pan Marian Derkacz – Sekretarz Zarządu ŚZŻAK Oddział w Zamościu, kpt. Józef Łaba – ŚZŻAK, Agnieszka Jaczyńska reprezentująca IPN Oddział w Lublinie, Pani Alicja Dubel – Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu

  Uczniowie z opiekunami oraz zaproszeni goście w Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego, wysłuchali wykładu dr Justyny Dudek (OBBH IPN w Lublinie) na temat: „Służba kobiet w konspiracji” obejrzeli film pt.: „Inka” a także część artystyczną wykonaną przez uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu pod kierownictwem Katarzyny Bedy.
  Nagrody dla uczestników konkursu ufundował IPN Oddział w Lublinie oraz Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Zamość.
  Uczniom, nauczycielom, rodzicom, gościom i współorganizatorom Konkursu serdecznie dziękujemy.

  Tekst: Maria Rzeźniak

  foto: Sebastian Oliwiak