Pierwszy „cytat” z Matejki - Adam Poniński ze Szczęsnym Potockim Centralny fragment obrazu z dodaną lożą Drugi „cytat” z Matejki - Franciszek Salezy Potocki, Michał Fryderyk Czartoryski i brat króla Michał Jerzy Poniatowski

Muzeum Zamojskie zaprasza na prezentację obrazu
„Rejtan wg Matejki” - Georga Fischhofa.
Obraz można oglądać w dniach:
wtorek - niedziela w godz. od 900 do 1700.

 •    Bursztyn – złoto Bałtyku   

   

  Bursztyn – złoto Bałtyku. Wystawa ze zbiorów Muzeum Bursztynu oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. 

  Bursztyn od starożytności pozyskiwany był na południowym wybrzeżu Bałtyku. Dzięki niezwykłym właściwościom i naturalnemu pięknu budził podziw i zainteresowanie. Ceniony i wykorzystywany jako surowiec dekoracyjny do wyrobu ozdób , przedmiot handlu oraz środek płatniczy. Przypisywano mu także magiczną moc i właściwości lecznicze. Przez wiele wieków był towarem popularnym i pożądanym nie tylko przez rodowitych mieszkańców wybrzeży Bałtyku lecz także Fenicjan, Persów, Greków i Rzymian. W I w.n.e. podbił rynek rzymski stając się symbolem potęgi i wpływów Imperium Rzymskiego. W średniowieczu dla jego magicznych właściwości był powszechnie stosowany do celów leczniczych . Kunsztowne wyroby nadbałtyckich mistrzów bursztyniarstwa doby renesansu były prezentami dyplomatycznymi na dworach papieskich, carskich, królewskich i sułtańskich. Ze względu na unikalne właściwości stał się motywem przewodnim dla wielu legend , podań i mitów. zarówno w rodzimej kulturze ludowej jak i kulturach Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

  Od pradziejów wpisany w kulturę regionów nadbałtyckich nadal wzbudza niesłabnące zainteresowanie, urzeka tajemniczością, różnorodnością form i barw.

  Kunszt oraz piękno użytego do wyrobu ozdób surowca powodują, że bursztynowe dzieła nadal zachwycają czarem i magią tego minerału.

  Otwarcie wystawy odbędzie się 8 marca 2017 r. o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum Zamojskiego na ul. Ormiańskiej 26. 

  Wystawa bursztynu ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska ze względu na zainteresowanie zwiedzających zastała przedłużona do końca czerwca b.r. W związku z powyższym rozstrzygnięcie konkursu z nagrodami przesuwamy na 25 czerwca (niedziela) na godz. 13.00.

  Serdecznie zapraszamy !

  Osoby, które odwiedzą Muzeum Zamojskie w czasie trwania wystawy wezmą udział w losowaniu nagród, ufundowanych przez sponsora – „Świat pereł” z Zamościa.
  Regulamin konkursu: 

  Regulamin Konkursu Promocyjnego „Bursztyn – złoto Bałtyku”

   

    

  Nagrody w konkursie dla zwiedzających wystawę.

   

  Otwarcie wystawy w dniu 08.03.2017