Pierwszy „cytat” z Matejki - Adam Poniński ze Szczęsnym Potockim Centralny fragment obrazu z dodaną lożą Drugi „cytat” z Matejki - Franciszek Salezy Potocki, Michał Fryderyk Czartoryski i brat króla Michał Jerzy Poniatowski

Muzeum Zamojskie zaprasza na prezentację obrazu
„Rejtan wg Matejki” - Georga Fischhofa.
Obraz można oglądać w dniach:
wtorek - niedziela w godz. od 900 do 1600.

 •    „Uczniowie Hefajstosa” – wystawa poświęcona kowalstwu i kowalom od początków epoki żelaza po czasy współczesne.   

  Zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał „Uczniowie Hefajstosa” wystawa poświęcona kowalstwu i kowalom od początków epoki żelaza po czasy współczesne.

  Otwarcie wystawy nastąpi 15 października 2016 roku, o godzinie 14.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, ul. Zamkowa 2.
  Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie pokaz kowalski. Początek pokazu o godzinie 11.00.

  Od kiedy tylko ludzkość zaczęła posługiwać się narzędziami z metali pojawili się wyspecjalizowani rzemieślnicy je wytwarzający. Przez niemal 3 tysiące lat pokolenia kowali doskonalili swoje umiejętności, które pod koniec średniowiecza i w renesansie osiągnęły apogeum. Wtedy to powstawały najbardziej skomplikowane i ozdobne dzieła sztuki kowalskiej. Rewolucja przemysłowa w XIX wieku przyniosła ze sobą spadek zapotrzebowania na wyroby codziennego użytku produkowane przez kowali-rzemieślników, ale nadal istniało zapotrzebowanie na przedmioty niecodzienne, wykonywane na specjalne zamówienie, których nie mogła zapewnić produkcja fabryczna. Dzięki temu kowale przetrwali, a z Rzemieślników z zacięciem artystycznym stali się Artystami z zacięciem rzemieślniczym.

  Wystawa „Uczniowie Hefajstosa” zorganizowana przez Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego przybliża historię kowalstwa od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. Można na niej zobaczyć zabytki rzemiosła kowalskiego od ozdób brązowych pochodzących z 2 tysiąclecia p. n. e., poprzez broń i narzędzia z początków naszej ery i średniowiecza, prace kowali-rzemieślników sprzed kilkudziesięciu lat, po współczesne dzieła kowalstwa artystycznego. Wśród zgromadzonych eksponatów można także zobaczyć narzędzia kowalskie, w tym prawie stuletnie przenośne palenisko z dmuchawą. Wystawę uzupełniają tablice ilustrujące pracę kowali oraz opowiadające historię ich fachu od czasów najdawniejszych.

  Wystawa czynna do kwietnia 2017 roku.

   

  zapr_1

   

   

  zapr_2